Pondělní zamyšlení

První desítce firem s největší tržní hodnotou vládnou petrolejáři a počítačové firmy. Aktuálně se mezi ně vklínila jedna banka, jeden mobilní operátor a jeden koncern s neurčitým zaměřením. O jaké firmy jde?

  1. Apple 546 mld. Dolarů
  2. Exxon Mobil 407,4 mld. Dolarů
  3. PetroChina 294,7 mld. Dolarů
  4. Microsoft 273,5 mld. Dolarů
  5. IBM 238,7 mld. Dolarů
  6. ICBC 237,4 mld. Dolarů
  7. Royal Dutch Shell 227,6 mld. Dolarů
  8. Chevron 218 mld. Dolarů
  9. China Mobile 216,5 mld. Dolarů
  10. General Electric 213,7 mld. Dolarů

Pokud se zaměříme na nejziskovější firmy světa, žebříček deseti nejlepších se v podstatě příliš nezmění. Stále v něm dominují zpracovatelé ropy, ale objevují se v něm i dva strojírenské podniky.

  1. Exxon Mobil 41,1 mld. Dolarů
  2. Apple 33 mld. Dolarů
  3. Gazprom 31,7 mld. Dolarů
  4. Royal Dutch Shell 30,9 mld. Dolarů
  5. Chevron 26,9 mld. Dolarů
  6. BP 25,7 mld. Dolarů
  7. ICBC 25,1 mld. Dolarů
  8. BHP Billiton 23,6 mld. Dolarů
  9. Microsoft 23,5 mld. Dolarů
  10. Volkswagen Group 21,5 mld. Dolarů

Velmi podobný obraz dostaneme i v případě firem s největším obratem. Opět první desítce dominují petrolejáři. Výrazná změna nastává, pokud se zaměříme na nejmajetnější firmy světa. Tomuto přehledu v první desítce dominují bankovní domy. Asi nemusíme mít velkou pochybnost o perspektivním oboru blízké budoucnosti. Písmenka IT jsou až ve druhém sledu.

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....