Pondělní zamyšlení

Nová mapa pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem, kterou na svých stránkách zprovoznil ČTÚ, vyvolala menší bouři ve sklenici vody. Při srovnání pokrytí zejména některými kmitočtovými pásmy LTE totiž byla mapa u několika operátorů o poznání méně zaplněna, než jak to na svých vlastních stránkách uvádějí T-Mobile či O2 (u Vodafonu byly rozdíly také, nicméně výrazně menší). Nakonec se ukázalo, že odlišnosti nejsou spiknutím operátorů (či proti nim), ale prostým důsledkem toho, že ČTÚ do své mapy zanáší jen pokrytí vysílačů v „ostrém“ provozu, zatímco operátoři si (pochopitelně) do vlastních map zanesou cokoliv, co „jede“, včetně BTS provozu testovacího.

Jsou tu pochopitelně i další menší rozdíly dané tím, čemu ten který operátor říká pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem – ČTÚ má stanoveno jako minimum u LTE rychlost 2 Mbit/s, zatímco někteří operátoři berou za „pokryté“ i oblasti, kde uživatelé protlačí megabit jeden. Jde navíc o pokrytí simulované, nikoliv měřené v praxi – i na to by se ale regulátor chtěl s pomocí uživatelů do budoucna zaměřit.

To vše jsou chvályhodné kroky stejně jako oznámení O2, že signálem LTE byla pokryta dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Jenže ruku na srdce: jestli řadě z nás pokrytí někde skutečně bolestně schází, pak to není při psaní zpráv do Messengeru za volantem na D1, ale při vysedávání ve vlaku na hlavních železničních koridorech – jak na brněnském, tak (zejména) na cestách mezi Prahou a Ostravou. V některých chvílích si na těchto tratích dokonce lze připadat jako před rokem 1995, kdy u nás nebyly žádné GSM sítě. Je to možná romantické, cestou na jednání ale velmi nepraktické  (navíc i Wi-Fi připojení nabízené ve vlacích na těchto tratích často do značné míry závisí na pokrytí 3G/LTE signálem).  Bylo by zajímavé zkusit vyčíslit, o kolik naše ekonomika přichází díky tomu, že se komunikační možnosti znalostních zaměstnanců po podstatnou část cesty do (nebo z) Brna a zejména Ostravy limitně blíží nule. Ona studie by se mohla jmenovat: „Data stojí, vlaky jedou.“

Co je podle vás největší slabinou či bílým místem současného pokrytí 3G/LTE?

Další komentáře

Jak motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře

Způsoby, jak mohou organizace úspěšně motivovat zaměstnance k návratu do kanceláře, jsou už druhým rokem častým tématem diskusí a přednášek. Snaha o zavedení povinnosti docházet na pracoviště nemusí vždy vést k žádoucím výsledkům – může negativně ovlivnit nejen produktivitu ale také ochotu setrvat u zaměstnavatele, zejména pokud nejsou pravidla pro návrat sestavena strategicky a transparentně, zdůrazňují analytici Gartneru. Namísto zavádění povinnosti by firmy měly rozvíjet strategie jimiž zvýší zájem zaměstnanců o docházení na...

Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru

Zdroj Šest klíčových trendů pro oblast vývoje softwaru bylo představeno minulý týden na konferenci Gartner Application Innovation & Business Solutions Summit v Londýně:  „Lídři odpovědní za vývoj softwaru jsou pod neustálým tlakem ohledně zavádění moderních architektur a technologií. Aby se jim dařilo, potřebují vědět, které trendy mají největší potenciální dopad na jejich digitální úsilí v kontextu reálného časového horizontu,“ zdůrazňuje viceprezident a analytik Gartneru Joachim Herschmann....