TOP 10 trend pro rok 2019 #8: Chytré prostory (Smart Spaces)

5.11.2018
lukas.erben@inside.cz

Chytrý prostor je fyzické či digitální prostředí, v němž probíhá interakce lidí a technologicky vyspělých systémů formou stále otevřenějšího, propojenějšího, koordinovanějšího a inteligentnějšího ekosystému. V chytrém prostoru se potkává řada prvků – včetně lidí, procesů, služeb a věcí a společně zde vytvářejí pohlcující a interaktivní automatizovaný zážitek pro konkrétní uživatele či pracovní scénáře.

„Jde o trend, který vznikl spojením prvků, jako jsou chytrá města a digitální pracoviště, chytré domácnosti a připojené továrny. Věříme, že nastává éra rychlého nástupu robustních chytrých prostor s tím, jak se technologie stává nedílnou součástí našich životů coby zaměstnanců, zákazníků, spotřebitelů nebo občanů,“ říká David Cearley.

Poznámka INSIDE: chytré prostory se již dnes v různé míře objevují u nových developerských projektů kanceláří, případně jsou tak mnohé kanceláře dodatečně upravovány (například pro snadnou rezervaci zasedaček, interiérovou navigaci apod.). U budov, které jsou takto navrženy od počátku, lze ale jít mnohem dál a vytvořit velmi modulární prostor podporující nové typy individuálních i skupinových workflow (viz video).

Nejzelenější a nejchytřejší budova se (podle CNN) před dvěma roky nacházela v Amsterdamu

//www.youtube.com/watch?v=9D1odntx1dc

Práce na dálku, v týmech, jejichž členové jsou kdekoliv na světě? V roce 1960 takovou vizi představil A. C. Clarke (jen s těmi opičími sluhy to zatím naštěstí nevyšlo).

//www.youtube.com/watch?v=5UZS5vnnZI8