Gartner: Podle průzkumu mezi CFO plánuje 74 % podniků ponechat některé zaměstnance v režimu práce na dálku trvale.

6.4.2020
Kateřina Kubištová

Téměř tři čtvrtiny podniků plánují ponechat minimálně 5 % zaměstnanců, kteří dříve docházeli do práce, trvale v režimu práce na dálku i po odeznění současných karanténních opatření.

Průzkum Gartneru uskutečněný mezi 317 CFO a lídry odpovědnými za finance k 30. březnu 2020* odhalil, že přinejmenším 5 % zaměstnanců, kteří dříve docházeli do práce, zůstane natrvalo v režimu na dálku i po odeznění opatření souvisejících s COVID-19.

 

„Tato data naznačují možný trvalý dopad současných opatření na způsob, kterým podniky řídí svůj byznys,“ vysvětluje Alexader Bant, viceprezident výzkumu v Gartner Finance Practice. „CFO jsou již pod tlakem ve věci řízení a snižování nákladů, a vidí proto příležitost dosáhnout úspor díky práci na dálku. Plná čtvrtina respondentů dokonce uvádí, že v tomto režimu natrvalo ponechá přinejmenším 20 % zaměstnanců.“

 

V předchozím průzkumu uvedlo 81 % CFO, že plánují rozšířit objem práce pro kontraktory – práce na dálku je další příležitostí, jak uspořit, aniž je nutné dělat zásadní škrty, a ohrozit tak provoz. CFO již v minulosti v diskusích s Gartnerem uváděli, že činí kroky pro podporu flexibilnějších pracovních rozvrhů a vybavují zaměstnance technikou pro práci z domova.

„Většina CFO chápe, že se technologie i společnost posunuly vpřed a učinili práci na dálku životaschopnou pro širší škálu pracovních pozic než v minulosti,“ říká Alexander Bant. „Pokud jde o finanční oddělení samotná, 90 % CFO již dříve uvedlo, že očekávají jen minimální narušení jejich provozu a procesů, přičemž prakticky všechny aktivity bude možné vést na dálku.“

 

S tím, jak se organizace postupně vyrovnávají s pokračujícími výpadky a narušením provozu kvůli karanténním opatřením, bude trvalá práce na dálku jedním z doplňkových úsporných opatření kromě těch, která CFO již udělali nebo plánují udělat. V nejnovějším průzkumu Gartneru uvedlo 20 % CFO, že odložilo investice do lokální IT infrastruktury, přičemž dalších 12 % to má v plánu. Dalších 13 % uvedlo, že již učinilo úspory v oblasti nákladů na prostory – dalších 9 % to plánuje v nejbližších měsících.

 

Další podrobnosti o úsporných opatřeních, která CFO v reakci na současnou situaci dělají, se klienti Gartneru mohou dočíst v nově publikované studii CFO Actions in Response to COVID-19: Week of 30 March 2020. Pro neklienty je část materiálů dostupná zde.

Přehled informací a témat Gartneru ke COVID-19 naleznete na portálu Gartneru (anglicky), vybrané materiály jsou také popsány na webu KPC-Group (zastoupení Gartneru pro ČR, SR a Rumunsko).

 

*O Gartner CFO kohortách (Gartner CFO Cohorts)

V reakci na aktuální požadavky CFO uskutečňuje Gartner Finance pravidelné CFO kohorty – fórum pro CFO, kde se diskutují témata související s karanténními a dalšími opatřeními kvůli COVID-19 včetně reakcí a opatření, která CFO dělají, či nedělají. Výstupy v této tiskové zprávě vycházejí z pořadí druhé kohorty, která se uskutečnila v pondělí 30. března a zapojilo se do ní více než 250 finančních ředitelů.

O společnosti Gartner

Gartner je přední nezávislá výzkumná a poradenská společnost zaměřená na informační technologie. Více než 2 tisíce analytiků Gartner se zabývá technologickými a byznysovými tématy, sleduje trendy, výrobce a dodavatele a produkuje 14 tisíc benchmarků ročně (v oblasti IT, financí, marketingu, provozu a obchodu). V databázi Gartner je více než 300 tisíc vlastních reportů a analýz. Nabízí klientské interakce a konzultace s analytiky. Po celém světě organizuje více než 75 konferencí ročně. Gartner má celosvětově přes 15 tisíc klientů – organizací z více než 100 zemí; je mezi nimi 73 % firem z žebříčku Global 500.