Digitální transformace: klíčem jsou IoT, API a AI

8.2.2018
lukas.erben@inside.cz

Analytici Gartneru označují internet věcí (IoT), aplikační programovatelná rozhraní (API) a umělou inteligenci (AI) jako nejdůležitější technologie se síťovým efektem – tedy takové, jež v rámci digitální transformace napomáhají rychlejšímu růstu narušením tradičních postupů (disruption) v navazujících, na sebe se skládajících vlnách.

„IoT škáluje fyzický svět. Umož­ňuje nám cítit, měřit a řídit vše od ropovodů až po cévy v lidském těle. Umožňuje nám také dělat kvalitnější rozhodnutí rychleji,“ řekla během své přednášky na Symposiu 2017 viceprezidentka Gartneru Tina Nunnová. „S tím, jak roste počet připojených zařízení, se posouváte od informací k datové hojnosti. Síťový efekt IoT pak způsobuje, že z jednotlivých předmětů se mohou snadno stát systémy.“

Zatímco IoT pomáhá škálovat či digitálně urychlovat fyzický svět, API dovolují škálování či proměnu vztahů na ekosystémy. Umožňují CIO snadno připojovat a propojo­vat partnery, zaměstnance, a do­konce i konkurenty do živých sítí webového měřítka s přidanou hod­notou pro všechny.

Technologie se síťovým efektem pomáhají v rámci digitální transformace CIO tak, že namísto taktických technologických rozhodnutí buduje strategické platformy.

Jestliže IoT šká­luje či urychluje fyzický svět a API dělají totéž v oblasti obchodních či funkčních vztahů, pak o AI lze říci, že škáluje či urychluje lidi. Podle analytiků Gartneru bude AI v první řadě lidem pomáhat, spíše než je nahrazovat. I v dosavadním průběhu technologické revoluce některá zaměstnání zanikla, zatímco jiná nová se zrodila – a AI v tomto směru není jiná. Podle analytiků proto skutečný potenciál umělé inteligence spočívá v rozšíření možností a schopností lidí.

Technologie se síťovým efek­tem umožňují v rámci digitální transformace digitálně „škálovat“ fyzický svět, obchodní vztahy a pro­duktivitu. Každá má ale odlišný náběh a průběh, zatímco IoT často nabízí velký přínos hned na počátku, ale následně již další hodnota při­bývá marginálně, u API je průběh opačný a u AI jde o kombinaci obou typů trendů.

Technologie se síťovým efektem jsou jedním z faktorů urychlujících digitální transformaci. Dalšími faktory jsou digitální zručnost a industrializovaná digitální platforma k nimž se vrátíme v dalších komentářích. AI jsme se věnovali v nedávném komentáři a zprávě.

O trendech a tématech z Gartner Symposia s můžete přečíst v rozsáhlém tématu, které je součástí INSIDE Report 3-2017.